ESTIPT1 -> suund Allianss hankemudeli piloteerimiseks
Neli aastat tagasi tutvustasime koos Soome kolleegidega Eesti suurimatele hankijatele allianss hankemudeli Soome kogemusi, kuid sinna see jäi või peeti seda hankemudelit liiga läbipaistvaks. Aasta tagasi kirjutasin sellest, kuidas Allianss hankemudeli kasutuselevõtt on Soome hankekultuuri ja ehitussektori tootlikkusele andnud märkimisväärselt positiivse tõuke. Viimane äratas huvi Eesti Digitaalehituse Klastris.
Huvist kasvas välja soov hankemudelit süvenenumalt tundma õppida ning tänaseks (2020) on alustanud esimene grupp, kellega koos oleme alustanud süvenenumalt Allianss hankemudeli tundmaõppimist. Me nimetame seda etappi ESTIPT1-ks.
Miks vajame uusi hankemudeleid?
On juba pikemat aega selge, et siiani kasutusel olevad hankemudelid pole võimaldanud maksimaalselt pakkuda soovitud investeeringu väärtust (value-for-money), tõstnud märkimisväärselt ehitussektori tootlikkust, kannustanud ettevõtteid motiveeritult töötama välja innovaatilisi lahendusi, vähendanud riskidest tulenevaid ülekulusid ning pole tõstnud avaliku sektori tellijate ja ehitussektori vahelist usaldust. Järjekindlald proovitakse madalaima hinna kriteeriumiga loota, et ehk midagi muutub, kuid tulemus on siiski enamjaolt sarnane. Tsiteerides Albert Einsteini, püütakse samu tegevusi korrates saavutada erinevat tulemust, kuid tulutult.
Seega, kui olemasolevad hankemudelid ning hangete läbiviimise menetlusviisid ei too kaasa märkimisväärseid muutusi või mõju, tuleb teha midagi teisiti.
Mis on ESTIPT1 eesmärk ja ambitsioon?
ESTIPT1 on algatus/töögrupp/praktiliste töötubade sari, kus otsitaksegi lahendusi, kuidas viia hankeid ellu selliselt, mis pakuksid lahendusi või leevendusi eelnevas lõigus välja toodud probleemidele. ESTIPT1 keskendub koostöömudeli - Integreeritud Projektiteostus (IPT) - ning Allianss hankemudeli praktilisele tundmaõppimisele, et juba lähiajal alustada Eestis nimetatud mudelite piloteerimist avalike hangete puhul. ESTIPT1-s osalejate pikem eesmärk on muuta hanke- ja teostuskultuur läbipaistvamaks, koostööaltimaks, tõsta avalikku raha kasutatavate investeeringute väärtust ning osapoolte vahelist usaldust.
Koostöö riigiga, osapooltega ning kogenud Soomega
Juba kõige algusest on ESTIPT1 eesmärk olnud kaasata protsessi nii avalike tellijate, ehitussektori kui ka riigi esindajad, et me oleksime ühel lainel ning päeva lõpuks saame kõik ühtviisi aru, mida me soovime ning millest me räägime. Võib öelda, et üllatuslikult on see õnnestunud.
Kõik ESTIPT1 osapooled on kinnitanud valmisolekut koostöös õppida tundma uut hankemudelit võimalikult praktiliselt, et leida just Eestile parim Allianss hankemudel, sest miski muu ei õpeta meid paremini kui praktika. Nii alustasid ka meie põhjanaabrid.
ESTIPT1-te juhtiv BrainTeam OÜ meeskond teebki juba aastaid koostööd Soomega, kus Allianss hankemudelit on tänaseks praktiseeritud 10 aastat, mille jooksul on saavutatud märkimisväärne kogemus ning toob lähemale eeskätt Soome kogemust, kellega on Eestil sarnane õigusruum (mõlema riigi Riigihangete seadused tuginevad ühtedele ja samadele EU direktiividele).
ESTIPT1 töötubade sarja ambitsioon ei ole rohkem ega vähem, kui valmistuda esimesteks Allianss hankemudelil põhinevateks piloothangeteks, läbi mille muuta tänast hanke kultuuri, tõsta Eesti ehitussektori tootlikkust ning tellija ja ehitusturu vahelist usaldus.
BrainTeam OÜ meeskond valmis nõustama Allianss hankemudeli ja Integreeritud Teostusmudeli valdkondades nii tellijaid (avalik- ja erasektor) kui ka ehitusteenuse pakkujaid.