Kommenteeri

Ehitussektori läbipaistvad tasustamissüsteemid

BrainTeami konsultant tutvustas ehitussektorile läbipaistvat tasustamissüsteemi

BrainTeam OÜ konsultant Sulev Senkel tutvustas Riigi Kinnisvara AS poolt ehitussektorile korraldatud seminaril “Quo Vadis?” uut lähenemist nii pea- kui ka alltöövõtjate tasustamisel.

Eesti ehitussektorit peavad jätkuvalt Krediidiinfo raportid halvimaks näiteks maksekäitumiste osas. Ehitussektor asub oma näitajatega raportites püsivalt teisel kohal. Probleem, kus peatöövõtjatelt alltöövõtjatele raha laekumised tehtud tööde eest viibivad või halvimal juhul kaovad, ei ole tänaseni kadunud.

Senkel rõhutas oma ettekandes, et ehitussektori puhul on tegemist suure tarneahelaga ning juba peatöövõtja poolt raha maksmata jätmine mõjutab suuresti kogu edasisist tarneahelat. Seda käibekiirusest maksete laekumise ja töötasu saamiseni välja.

Senkel tutvustas maksesüsteemi (ausad maksed, avatud eelarvega projektipank), kus kõikide ehitusprojekti tööde teostamisega seotud osapooltel on võimalik saada Tellijalt tasu tehtud tööde eest 30 päeva jooksul (sh peatöövõtja). Sellise süsteemi rakendamine vajab avatud ja läbipaistvamat lähenemist nii Tellijate kui ka tööde teostajate poolt.

Esmase tagasiside puhul tõid saalis nii juhtivate peatöövõtjate kui ka tellijate poolt välja just positiivset mõju kogu ehitussektorile. Peamised positiivsed mõjud, mida märgiti olid:

-       Kindlus alltöövõtjale

-       Stabiilsed partnerid peatöövõtjale

-       Vähem kõrvaltegevusi peatöövõtjale

-       Suurem väärtus tellijatele

-       Lihtsamad lepingud

-       Väheneb teadliku petmise võimalused.

BrainTeam OÜ meeskond tegeleb jätkuvalt edasi ülal kirjeldatud maksesüsteemi arendamisega, et vähendada ehitajatele mitte väärtusloovate tegevuste hulka, suurendada läbipaistvust, partnerlust, finantskindlust ning kokkuvõttes ka efektiivust.

Lisainfo:

Sulev Senkel

BrainTeam OÜ

sulev@brainteam.ee

5214429

Lisa kommentaar

Email again: